Prosimy o przestrzeganie zasad
RAMOWY REGULAMIN
Mając na uwadze bezpieczeństwo klientów naszej stacji narciarskiej, prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie niniejszego regulaminu.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Korzystanie z urządzeń transportu linowego i tras narciarskich odbywa się w godzinach otwarcia naszej stacji, na podstawie wykupionego biletu.
- Zakup biletu oznacza akceptację niniejszego regulaminu.
- Z jednego biletu może korzystać tylko i wyłącznie jedna osoba
- Jeśli bilet został zgubiony lub znajduję się w stanie uniemożliwiającym stwierdzenie jego ważności, pasażer powinien wykupić nowy bilet.
- Osoby przebywające na stacji narciarskiej odpowiedzialne są nie tylko za własne zachowanie, lecz również za działanie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, które używają.
- Osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding, do ukończenia 16 roku życia, obowiązane są używać w czasie jazdy kasków ochronnych.
- Osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości (pow.0,5‰) lub pod wpływem środków odurzających i substancji psychotropowych mają bezwzględny zakaz korzystania z urządzeń transportu linowego oraz tras narciarskich.
ZASADY KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ TRANSPORTU LINOWEGO (WYCIĄGÓW)
- Po przejściu bramki należy ustawić się w wyznaczonym miejscu podczepienia i poczekać na orczyk.
- Kijki należy trzymać w jednej ręce ( pasek kijka nie może być na ręce).
- Należy jechać wyznaczonym śladem, nie wolno „slalomować” na trasie podjazdu.
- Nie chwytać na trasie pustych orczyków, nie wyczepiać się na trasie podjazdu.
- Orczyk należy spokojnie wypuścić za ostatnią podporą (w strefie wysiadania).
- Przy wysiadaniu należy opuścić peron górny w nakazanym kierunku.
- Nie wolno zatrzymywać się na peronie górnym (w miejscu wysiadania), należy go jak najszybciej opuścić.
- Wyciąg może być zatrzymany z powodu awarii lub złych warunków atmosferycznych.
- Po zatrzymaniu wyciągu, należy czekać na polecenia obsługi.
ZASADY KORZYSTANIA Z NARCIARSKICH TERENÓW ZJAZDOWYCH
- Wszyscy narciarze i snowboardziści zobowiązani są do zjeżdżania tylko po wyznaczonych oraz czynnych trasach.
- Trasy wyznaczone są naturalnymi granicami takimi jak : linie lasu, brzegi nasypów lub oznaczone siatkami, fladrami, znakami ograniczającymi ( np. czarne strzałki na żółtym tle) i innymi
- Narciarze i snowboardziści powinni także spodziewać się i omijać na trasie inne przeszkody, takie jak: hydranty i armatki systemu zaśnieżania, lampy oświetleniowe i inne sztuczne przeszkody.
- Podczas jazdy wieczorowej i nocnej nakazuje się korzystanie wyłącznie z oświetlonych, czynnych tras.
- Osoby uprawiające narciarstwo i snowboarding obowiązane są do przestrzegania reguł bezpiecznego narciarstwa i snowboardingu, a w szczególności:
- zachowania się w taki sposób, by nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
- Zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
- Wybierania takiego toru jazdy by uniknąć zdarzenia z innym zjeżdżającym, znajdującym się przed nim.
- Wyprzedzania tylko w takiej odległości, która zapewni wyprzedzanemu wystarczającą przestrzeń dla wszystkich jego manewrów.
- Wjeżdżania na trasę zjazdu lub po zatrzymaniu – znowu ruszania, po uprzednim sprawdzaniu czy można to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.
- Unikania zatrzymań na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku należy usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to możliwe.
- Podchodzenia lub schodzenia wyłącznie poza granicami trasy zjazdowej.
- Przestrzegania znaków narciarskich umieszczonych na trasie zjazdowej.
- W razie zauważenia wypadku, każdy kto znajdzie się w pobliżu, winien zabezpieczyć to miejsce i służyć poszkodowanemu pomocą.
- Każdy uczestnik wypadku; sprawca, poszkodowany lub świadek jest zobowiązany podać służbom ratowniczym swoje dane osobowe.
- Zaleca się zapoznanie z Regulaminem , Kodeksem Narciarskim zawierającym obowiązujące na trasach narciarskich reguły ustalone przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS)-do wglądu na terenie Stacji.
Działania ratownicze na stacji
- Działania ratownicze prowadzone są przez: Ratowników Narciarskich
- Zauważony wypadek należy zgłosić do ratownika dyżurnego lub obsługi
- Telefony alarmowe:
- 18 547 67 26, 668 114 193 – Kierownik Stacji
- 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
- Osoby znajdujące się na stacji mają bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa zespołom wykonującym działania ratownicze.
Pojazdy silnikowe na trasach narciarskich
- Zabrania się wjazdu na narciarskie trasy zjazdowe wszelkich pojazdów silnikowych, za wyjątkiem:
- Uprzywilejowanych pojazdów: służb ratowniczych, policji, służb ochrony przyrody – zaopatrzonych w sygnały świetlne w kolorze niebieskim i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie.
- Pojazdów obsługi stacji narciarskiej – wyposażonych w ostrzegawczą sygnalizację świetlną w kolorze żółtym oraz sygnalizację dźwiękową.
- Osoby znajdujące się na trasie zjazdowej mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego przez ustąpienie mu pierwszeństwa przejazdu